İbrahim TÜRKÇÜER

İbrahim TÜRKÇÜER

11 Yazı

COVİD-19 PANDEMİSİ

Merhaba, sizlerle şehrimiz, ülkemiz hem de Dünya genelinde sağlık alanındaki güncel gelişmeleri paylaşacağım yolculuğuma hoş geldiniz.

Tabi ki hepinizin tahmin edebileceği gibi ilk konumuz Covid-19 pandemisi olacak.

Mart ayından bu yana ülkemiz ve beraberinde şehrimizde salgının ağırlığını yeterince hissettik. Sağlık Bakanlığımızın öncülüğünde, bilim kurulumuzun rehberliğinde çok iyi bir mücadele sergiledik ve sergilemeye devam ediyoruz.

Sağlık çalışanları olarak bizler sahada, hastanede ve hayatın her alanında bu hastalıkla savaşmak, hastalarımızı tedavi etmek için canla başla çalışıyoruz. Ama unutulmaması gereken en önemli nokta; sizlerin de fiziksel mesafe, el hijyeni, maske takma gibi kurallara istisnasız dikkat etmenizdir. Yoksa son günlerde yaşadığımız vakalardaki artışı uzun süre aşağıya çekmemiz mümkün olamayacak.

Şehir olarak; Valiliğimiz, sağlık müdürlüğümüz, hastanelerimiz, üniversitemiz ve diğer özel-kamu kurum ve kuruluşlarının yanında sizlerin de desteğiyle şimdiye kadar çok iyi bir performans sergiledik.

Burada üniversite hastanemize ayrı bir parantez açmak istiyorum. Pandemi sürecinde hastalıkla mücadelede sağlık hizmetinin akademik katkıyla verilmesinin yanında hem bilimsel hem de teknolojik imkânlarını seferber ederek Sağlık Bakanlığımızdan Covid-19 tanı laboratuvarı yetkisi alınmış. Bu sayede hastalığın tanısı için gerekli olan PCR, sonrasında ise antikor (eliza) testleri hastanemizin Merkez laboratuvarında yapılmaya başlanabilmiştir. Öncelikle şehrimizdeki tüm hastanelerimizden gönderilen örneklerin aynı gün içerisinde test edilmesi ve daha kısa sürede tanı konulması, hastaların tedavisinin başlanabilmesi sağlanmıştır. Ayrıca pozitif olan hastalar tespit edildiğinde sağlık müdürlüğümüz ekipleri tarafından filyasyon yapılarak daha fazla temas ve bulaşın önüne geçilmiştir.

Yapılan taramalarda toplumumuzda Covid-19 karşı bağışıklık düzeyimizin beklenilen seviyede olmadığını da göz önüne aldığımızda rehavete kapılmamamız gerektiği ortadadır. Yaz döneminde başarılı bir grafik yakalar, yaz döneminin sonuna doğru vaka sayılarında beklediğimiz azalmayı hatta vakasız günleri görürsek; okulların açılacağı, mevsimsel gribin kol gezeceği sonbahar ve kış aylarını daha rahat geçirebiliriz.

Maske takmanın Covid-19 enfeksiyonu bulaşmasında bizi koruma oranı %30, ancak taktığımız maskenin sevdiklerimizi koruma oranı neredeyse %100'dür. Maske takmanın etkili olabilmesi için herkesin maskesini takması gerekmektedir. Kendimizi, sevdiklerimizi korumak için tüm kurallara uyalım, uymayanları ‘nazikçe' uyaralım.

Son söz, görünen düşmanla mücadele etmek her zaman daha kolaydır, asıl olan görünmeyen düşmana karşı savaş verebilmektir. Sevgiyle kalın……

fixed-whatsapp-icon