Sadi ÖZTEKİN

Sadi ÖZTEKİN

7 Yazı

SINAV BİTTİ SIRA TERCİHLERDE

Ortaokul ve Lise son sınıf öğrencileri için her yıl Haziran ayı sınav, Temmuz ayı da tercih ayıdır. Aslında sınavlara hazırlık süreci kadar zordur tercih yapmak. Hangi okulu veya bölümü tercih edeceğinden çok aldığı puanın yetersizliğinden, ya da sınav anında yaşadığı sorunlardan yakınır öğrenciler. Oysa iş işten geçmiştir artık. Puanlar alınmış, sıra tercihlere gelmiştir. Eldeki puana göre ince elenip sık dokunmalı ve çok dikkat edilerek tercih yapılmalıdır.

Ancak burada önemli olan bir durum daha vardır ki; o da liseye yerleşme ile fakültelere yerleşme arasında çok farklı sistem uygulanmaktadır. O halde yanlış yapmamak için mutlaka rehber öğretmenlere danışılmalı, eldeki puana göre en mantıklı okul ya da bölüm tercih edilmelidir. Kişiliğinize uygun, ileride severek icra edeceğiniz mesleğinizin şekillenmesini sağlayacak okul ve bölüme yerleşmek en büyük amacınız olmalı. Aksi halde mutsuz bir hayatın içine doğru sürükleneceğinizi unutmayın. Tercihiniz “Seçmek, diğerlerinden vazgeçmektir” sözünü dikkate alarak yapın lütfen. Hiçbir zaman unutmayın ki; bir süre sonra vazgeçtiklerinize ah vah eder ve “keşke bunun yerine şunu tercih etseydim” derseniz bu hayatta mutlu olamazsınız.

O halde:

-Puanınız kaç olursa olsun puanınıza uygun ama vicdanınızın “evet” dediği okul ya da bölümü seçerseniz

-Mizaç ve yapınıza uygun akla ve mantığa ters olmayan okul ve bölümü seçerseniz

-Seçtiğiniz okul ya da bölümde canla başla okumaya devam ederseniz

-Başta aileniz ve milletimiz olmak üzere tüm insanlığa hizmet etme düşüncesi taşırsanız aldığınız eğitim bir işe yarayacak ve çok mutlu bir hayat yaşayacaksınız. Ya da tam tersi “El alem ne der?” ya da sırf hava olsun diye istemediğiniz bir okulu ya da bölümü tercih ederseniz hayatınız çekilmez bir hal alacaktır.

Bir sözüm de anne babalara. Lütfen çocuklarınızın tercihlerine çok fazla müdahale etmeyin. Yol gösterin, ama illa şu ya da bunu tercih edin diye diretmeyin. Bırakın kararlarını kendileri versin. Kendinizin gidemediğiniz okullara göndermek için çocuklarınıza baskı yapmayın. Unutmayın onlar sizin çocuklarınız ama asla siz değiller. Her insanın ayrı bir dünya olduğu gerçeğini aklınızdan çıkarmayın. Onlara asla kuzu muamelesi yapmayın. Bilirsiniz kuzular büyüyünce ya koç olurlar ya da koyun! Koyun olup güdülmemeleri için tercihlerinde onları kontrollü bir şekilde özgür bırakın ki hayatlarının koçu olsunlar. Yani özgürce karar versinler ki “kendileri” olabilsinler.

Önemli notumuzu tekrar edelim: Lütfen tercih için mutlaka rehber öğretmeninize danışın ve nelerden hoşlandığınızı, yeteneklerinizin neler olduğunu rehber öğretmeninize açıkça anlatın ki tercihleriniz sağlıklı bir şekilde yapılabilsin.

Sevgili öğrenciler; sizlere Allah’tan “keşke” leri az, “iyi ki” leri bol bir hayat diliyorum.

Sadi Öztekin/DOSTEK Koleji Müdürü

fixed-whatsapp-icon