SAĞLIK

PAÜ HASTANELERİ SAĞLIK İŞÇİLERİ EK PROTOKOL İSTİYOR!

PAÜ HASTANELERİ SAĞLIK İŞÇİLERİ EK PROTOKOL İSTİYOR!
Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hastanesi çalışanları ek protokol talep ediyor. “Eşit işe eşit ücret”, “İşçi ayrımına hayır”, “4D'li taşeron değildir” sloganlarıyla yola çıkan Türk Sağlık İş Sendikası’nın Denizli Temsilcisi Zeki Kılıç “Mücadelemiz; Pamukkale Üniversitesinde Rektörlük ve Hastane arasındaki oluşan sözleşme farklılığından doğan haksızlığın son bulması için verdiğimiz mücadeledir” dedi.

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hastanesi çalışanları geçtiğimiz hafta ek protokol talepleri karşılık bulmayınca hastane önünde eylem yaptı. Sendikanın İzmir Şube Başkanı Özgür Arslan ve Başkan Yardımcısı Erhan Er’in de hazır bulunduğu açıklamaya “SES, Tüm Bel-Sen, EMEP ve TİP” de destek vermişti. “Eşit işe eşit ücret”, “İşçi ayrımına hayır”, “4D'li taşeron değildir” dövizlerinin taşındığı eylemde hastane yönetimi ve PAÜ Rektörlüğü sık sık alkış ve sloganlarla protesto edildi. Açıklama öncesi konuşan Sendika İzmir Şube Başkanı Özgür Arslan, "Ek zam, meslek kodları ve kadın arkadaşlarımızın talepleri doğrultusunda başhekimlikle yaptığımız görüşmeler neticesinde herhangi adım atılmamıştır. Bizleri değersizleştirmelerine asla izin vermeyeceğiz" dedi.KILIÇ; “ZAM ORANI EŞİTLENSİN”
Türk Sağlık İş Sendikası Denizli Temsilcisi Zeki Kılıç basın açıklamasında; hastane yönetiminin ek protokol görüşmeleri sırasında “Beğenmiyorsanız istifa edin.” dediğini aktardı. Kılıç, aynı kurumda aynı kadroda farklı iş kolundan dolayı yapılan sözleşmede rektörlük tarafında çalışanların 40 saat çalışıp yüzde 49 zam alırken hastanede çalışanların 45 saat çalışıp yüzde 32 zam almasının kabul edilir olmadığını dile getirdi.PAÜ Hastanesinde çalışan işçilerin 4 temel talebi olduğunu söyleyen Kılıç; “Rektörlükte çalışan arkadaşlarımız gibi haftalık çalışma saati 40 saat olması ve eşitlemesi. Rektörlük çalışanlarımızın aldığı yüzde 49 zam oranıyla eşitlenmesi. Meslek kodlarımızın en hızlı şekilde düzeltilmesi. Doğum sonrası 12 ay sonunda gece çalışması gerekmekte olan annenin izninin 24 aya çıkarılması” Şeklindeki talepleri dile getirdi.EŞİT İŞE EŞİT ÜCRET
Türk Sağlık İş Denizli İl Temsilcisi Zeki Kılıç devamla, “Mücadelemiz; Pamukkale Üniversitesinde Rektörlük ve Hastane arasındaki oluşan sözleşme farklılığından doğan haksızlığın son bulması için verdiğimiz mücadeledir. Aynı kurum da aynı sözleşmeye tabi olan 4/D işçi arkadaşlarımız;  Rektörlük tarafında 40 saat çalışıp 40 bin TL maaş alması.  Hastane çalışanlarımızın 45 saat çalışıp 30 bin TL maaş alması. Ayrıca 4/D işçi annelerimizin 12 ay sonra nöbete başlamasının 24 aya çıkarılmasını talep ediyoruz. Pamukkale Üniversitesi Hastanesi ve Rektörlüğündeki yöneticilerimize durumu anlatmamıza rağmen anlaşamıyoruz. Anlaşmak için biz sahadayız bir telefonla aranıp masaya çağırıldığımızda anlaşmaya varız. Haksızlık son bulana kadar mücadelemiz devam edecektir” dedi.
HABER MERKEZİ

HABER MERKEZİ

0 Yorum

Yorum yaz

fixed-whatsapp-icon