BEYAĞAÇ

BEYAĞAÇ’TA KÜLTÜR VE TARHANA FESTİVALİ YAPILACAK

BEYAĞAÇ’TA KÜLTÜR VE TARHANA FESTİVALİ YAPILACAK
Denizli’nin Beyağaç ilçesinde kültür ve tarhana festivali düzenlenecek. İlki düzenlenecek festivalle ilçe turizmine dikkat çekilerek, ilçenin hem tanıtımı, hem de turizm potansiyeli arttırılmak isteniyor. Beyağaç Belediye Başkanı Mustafa Akçay, tüm Denizlilileri festivale beklediklerini belirterek “Kaşığını al gel! tarhana bizden” dedi.  

Beyağaç Belediye Başkanı Mustafa Akçay, Denizli Gazeteciler Cemiyeti Basın Merkezi İlyas Haytan Toplantı Salonu’nda düzenlediği basın toplantısında ilk kez düzenlenecek festival hakkında bilgi verdi. Festivalin 19-20 Mart’ta tarihleri arasında düzenleneceğini söyleyen Başkan Akçay, Beyağaç Kültür ve Tarhana Festivali’nde ilçenin az bilinen değerlerinin, örf, adet ve geleneklerinin tanıtılacağını, doğa gezileri ve yöresel yemek ikramlarının yapılacağını söyledi.

Başkan Akçay konuşmasında “Gerçekleştirmek istediğimiz festivalin bir amacı da; yaşam kültürümüz ile doğal değerlerimizi yöre insanımızın kazanç kapısı haline getirmek, tarımsal üretimin alternatifi olarak bu alana dikkat çekmektir. Festivalimizin öznesi olan “Kadım Emeği Kooperatifleri” bu organizasyonumuzda ayrı bir yer tutmaktadır. Onlar üretmezse eksik kalacağımızın bilincindeyiz. O sebeple ilçemizde bulunan “Beyağaç Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi” önderliğinde ilimiz genelinde bulunan kadın emeği ve üretim kooperatiflerini, bu alanda faaliyet gösteren başta kadın dernekleri, vakıf ve diğer sivil toplum kuruluşlarını festivalimize bekliyoruz.  Bunun yanında doğa ve çevre ile ilgili faaliyette bulunan kurum, kuruluş ve teşekküller ile turizm alanında faaliyet gösteren tüm kişi kurum ve kuruluşları da festival vesilesi ile Beyağaç’a bekliyoruz” dedi.

Festival programı ile ilgili de bilgi veren Başkan Akçay “Festivalimiz 19 Mart 2022 Cumartesi saat 10.00 da Beyağaç çarşı meydanında festival yürüyüşü ile  başlayacak, sonrasında toplantı salonunda fotoğraf sergisi, sunumlar ve söyleşilerle devam edecektir. Diğer yandan kurulacak stantlarda kooperatif ve derneklerin yöresel el emeği ürünleri satışa sunulacaktır. Gün boyunca tarhana yapımı ve ikramı,   kilim-kolan dokuma atölyeleri yapılacak olup, UNESCO yaşayan insan kültür hazinesi listesinde bulunan hemşehrimiz Halime Özke tarafından sipsi yapımı ve çalması konulu atölye gerçekleştirecektir. Yine aynı gün içerisinde yöresel yemek ve tatlı yarışması yapılacak ve kazananlara törenle ödülleri verilecektir. İlçe merkezinde bu faaliyetler sürerken isteklilerin katılımıyla dağlarımıza, yaylalarımıza,  göllerimize  ve akarsularımızın olduğu yörelere doğa gezileri yapılacaktır. Anıt ormanlar, Kartal Gölü, Karagöl ile Yumaklı, Topuklu gibi yaylalarımız, Boyalı dere, Gökçay, Doğançay gibi doğası bozulmamış akarsularımız, Eşenler, Sarp deresi, Bövet gibi göletlerimiz, Akçay ve ona bağlı derelerimiz doğaseverlerin gezip göreceği güzellikler olacaktır. Doğa, tarih ve kültür ile hemhâl olan turizmin farklı dalları ile ilgilenen herkesi festivalimize bekliyor; Kaşığını al gel! tarhana bizden diyoruz! Beyağaç sizi bekliyor” dedi.
HABER MERKEZİ

HABER MERKEZİ

0 Yorum

Yorum yaz

fixed-whatsapp-icon